کدام شرکت‌ها از حملات سایبری هفته گذشته لطمه دیدند

[ad_1]

هفته گذشته در حالی به پایان رسید که یکبار دیگر حمله جهانی سایبری کشورهای جهان را تهدید کرد و بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک را طعمه خود کرد.

حمله جهانی سایبری کشورهای جهان را تهدید کرد

کارشناسان امنیت فضای مجازی اعلام کردند که حمله سایبری ویروس Petya فعالیت شرکت های خصوصی و دولتی اروپایی تا آمریکایی را مختل کرده است.

حمله باج افزاری هفته گذشته یکبار دیگر با ارسال اسپم به کاربران آنها را ترغیب به دانلود یک بدافزار کرد، اجرای این بدافزار منجر به قفل شدن رایانه کاربران شد و در نهایت از کاربران درخواست 300 دلار به شکل بیت کوین جهت آزاد سازی رایانه شان کرد.

این حمله پیچیده و گسترده شرکت های مختلفی را در سراسر جهان فلج کرد. به نظر می رسد که تا کنون روسیه و اوکراین بیشترین صدمه را در این حمله دیده اند.

هنوز منشاء اصلی این حملات مشخص نیست و کارشناسان امنیت شبکه همچنان در حال یافتن آن هستند. با این وجود، بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این بدافزار کار خود را از اوکراین شروع کرده و سپس به سایر نقاط جهان گسترش یافته است.

در اینجا به شرکت ها و سازمان هایی اشاره می شود که تا کنون مورد حمله این بدافزار قرار گرفته اند.

شرکت A. P. Moller- Maersk Group 

این غول کشتیرانی دانمارکی تائید کرده که مورد حمله سایبری قرار گرفته است. شرکت کشتیرانی مرسک در بیانیه ای که بر روی پایگاه اینترنتی خود منتشر کرده است، اعلام کرد: “سامانه های IT شرکت در تعدادی از واحدها و بخش ها لطمه دیده است. گسترش این ویروس را متوقف کرده ایم و شرایط را در اختیار داریم. در حال همکاری با همکاران ITو امنیت فضای مجازی خود هستیم تا راهی برای بازیابی اطلاعات رایانه ها بیابیم. برای کنترل جریان مجبور به خاموشی برخی از سامانه های خود شدیم.”

شرکت اپراتور بندری APM Terminals، یکی از زیرمجموعه های شرکت مرسک، نیز در این حملات مورد هدف قرار گرفت. مرسک اعلام کرد: ” برخی از بنادر و خدمات ارسال کالا دسترسی شان به تعدادی از سامانه های ما محدود شده است.”

سایر شرکت های زیرمجموعه مرسک مانند مرسک اویل، مرسک دریلینگ، مرسک ساپلای سرویسز، مرسک تنکرز، و … تا کنون از این حملات مصون مانده اند. بر اساس بیانیه مرسک، این شرکت اقدام های لازم برای ادامه فعالیت این شرکت ها را انجام داده است.

Beiersdorf AG 

شرکت آلمانی Beiersdorf AG، تولیدکننده لوازم بهداشتی، اعلام کرد که طی هفته گذشته مورد حمله سایبری قرار گرفته است. د این حملات سامانه های IT و تلفنی این شرکت لطمه دیده اند. دفتر مرکزی این شرکت در هامبورگ و برخی از دفاتر آن در سراسر جهان مورد حمله سایبری قرار گرفته اند.

شرکت Beiersdorf AG نیز با انتشار بیانیه ای در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد: “تمامی اقدام های ضروری را انجام داده ایم. تلاش خود را می کنیم که اثراتی که به مصرف کنندگان کالاها، شرکای تجاری و مشتریان ما می رسد حداقل باشد.

 

فرودگاه بین المللی Boryspil 

بزرگترین فرودگاه کیف، پایتخت اوکراین یعنی فرودگاه بوریسپیل، “مورد حمله اسپمی قرار گرفت”، این مطلب را یوهن دیکن مدیر فرودگاه در صفحه شخصی اش در شبکه های مجازی اعلام کرده است.

وی گفته است: “روز سختی را در فرودگاه پشت سر گذاشتیم. در شرایط نامساعد، تاخیر در پروازها هم اجتناب ناپذیر است.”

 

Evraz Plc 

شرکت تولید فولاد Evraz Plcانگلیس نیز اعلام کرده است که سامانه های IT این شرکت مورد حمله سایبری قرار گرفته اند. اما خبرگزاری ریا نووستی روسیه خبر داده است که تولید فولاد این شرکت در روسیه تحت تاثیر این حمله قرار نگرفته است.

Merck & Co.

شرکت دارویی Merck & Co آمریکا در حساب توئیتری خود اعلام کرد که در حمله سایبری اخیر، شبکه رایانه ای اش مورد حمله قرار گرفته اند. در این پست آمده است: “ما تائید می کنیم که شبکه های رایانه ای شرکت در جریان حملات سایبری مورد دستکاری واقع شده اند، سایر شرکت ها نیز مورد حمله قرار گرفته اند. ما در حال بررسی موضوع هستیم و به محض دریافت اطلاعات جدیدتر آن را منتشر می کنیم.”

 

Mondelez International Inc.

شرکت مواد غذایی Mondelez International Inc آمریکا اعلام کرد که در جریان حمله سایبری هفته گذشته تمامی شبکه های رایانه ای اش مورد حمله قرار گرفته اند.

این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: “ما به تلاش خود برای رفع مشکل ادامه می دهیم و تلاش می کنیم که لطمه بیشتری به رایانه های ما وارد نشود. در حال حاضر نمی دانیم که چه زمانی سامانه های ما دوباره راه اندازی خواهند شد اما از شکیبایی، درک، و همکاری همه در این راه قدردانی می کنیم.”

بانک ملی اوکراین

یاکیف اسمولی، مدیر اجرایی بانک ملی اوکراین (NBU) اظهار کرده است که بانک مرکزی این کشور و تعدادی از بانک ها و مراکز مالی ناشناخته این کشور، مورد حمله سایبری قرار گرفته اند.

وی ابراز کرد: “فعالیت بانک هایی که مورد حمله قرار گرفته اند به تدریج در حال از سر گیری است. سامانه پرداخت الکترونیکی بانک ملی بدون وقفه در حال فعالیت است. تلاش برای بازگرداندن بانک ها و مراکز مالی همچنان ادامه دارد.”

سازمان امنیت ملی نروژ

سازمان امنیت ملی بلافاصله با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به تعدادی از شرکت ها و سازمان های این کشور نیز حمله سایبری شده است اما اختلال بسیار کمی در این کشور بوجود آمده است. دو شرکت که نامی از آنها برده نشده است در این حملات قربانی شده اند.

Reckitt Benckiser Group Plc 

این شرکت تولیدکننده کالاهای مصرفی انگلیس خبر داد که مورد حمله “یک بدافزار قوی” قرار گرفته است. شرکت Reckitt Benckiser Group Plc پیش بینی کرده است که در نتیجه این حمله تحویل کالا و صدور فاکتور در برخی از بازارها با تاخیر روبرو شود.

Rosneft 

بزرگترین تولیدکننده نفت روسیه، Rosneft تائید کرد است که طی هفته گذشته مورد حمله گسترده یک باج افزار قرار گرفته است، اما در تولید نفت و فرآیندهای مرتبط با آن خللی وارد نشده است.

این شرکت نیز در حساب توئیتری خود اعلام کرد: “شرکت مانند گذشته فعالیت می کند. شرایط تحت کنترل است. هنوز برای اعلام میزان آسیب این حملات زود است.”

Saint-Gobain SA 

این شرکت فرانسوی تولید مصالح ساختمانی اعلام کرده است که قربانی حملات سایبری شده است و برای محافظت از اطلاعات خود مجبور به ایزوله کردن رایانه های خود شده است.

شرکت Saint-Gobain SA تاکید کرده است که تا زمان رفع نشدن کامل این حمله رایانه های خود را در شرایط ایزوله نگاه خواهد داشت. این شرکت همچنان به تولید محصولات خود و خدمت رسانی به مشتریان ادامه می دهد.

TNT Express 

شرکت حمل کالای TNT Express هلند در نتیجه حملات سایبری اخیر در برخی از سامانه های خود اختلال مشاهده کرده است. این شرکت با انتشار بیاینه ای گفت: “اختلال های عملیاتی را که منجر به تاخیر در تحویل مرسولات از مشتری شده است، تجربه کردیم. مشتریان ممکن است با تاخیر در ارسال کالای خود روبرو شوند به ویژه در بخش کالاهای بین قاره ای و غیر اروپایی. برای حل این مشکل در حال تلاش هستیم.

راه آهن اوکراین

راه آنه اوکراین نیز اعلام کرده است که مورد حمله گسترده هکرها قرار گرفته است اما فعالیت هایش بدون اختلال ادامه دارد.

WPP Plc 

بزرگترین شرکت تبلیغاتی جهان نیز در این حملات بی نصیب نمانده است. شرکت WPP Plc در بیانیه ای آورده است: “همه واحدهای ما به یک شکل آسیب ندیده اند و به همین دلیل در هر واحد به دنبال حل مشکل هستیم.

 

 

تهیه و تدوین : گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: ایسنا

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *